مدیر مجله یکشنبه 12 آبان 1398 03:15 ب.ظ نظرات ()

آیا می دانستید که 70 الی 80 درصد مادرانی که فرزند آن ها تازه به دنیا آمده است احساس منفی پس از زایمان دارند؟

این موضوع برای خانم ها بسیار رایج است و آن ها نوسانات شدید خلقی را پس از زایمان تجربه می کنند. اما زمانی که این حس ناراحتی و غمگین بودن شدیدتر می شود و بعد از چند روز از بین نمی رود می تواند به شرایطی منجر گردد که به آن افسردگی پس از زایمان می گویند.

مادرانی که در این شرایط دچار افسردگی می شوند اغلب در مورد احساس خود صحبت نمی کنند و در این مورد شرم دارند.

محققان بر این باورند که چنین شرایطی معمولا تشخیص داده نمی شود و درمان نمی گردد. مادر ممکن است حس کند مادر خوبی برای فرزند خود نیست و حس گناه در مورد این داشته باشد که علاقه ای به مراقبت از فرزند خود ندارد. برای بیشتر خانم ها، این احساسات بعد از چند وقت به طور طبیعی از بین می رود اما در برخی از افراد افسردگی ممکن است به شرایط طولانی مدتی منجر شود و ارتباط بین مادر و کودک را تحت تاثیر خود قرار دهد.


در حقیقت محققان گزارش کرده اند که افسردگی پس از زایمان اثرات جانبی خفیف تا شدیدی را بر روی روابط مادر و کودک می گذارند.

کودکان بزرگتر از یک سال که مادران آن ها افسردگی پس از زایمان داشته اند مشکلات رفتاری و شناختی بیشتری نسبت به سایر کودکان از خود نشان می دهند. به همین خاطر درک نشانه های افسردگی پس از زایمان ضروری است  و فرد باید اختلالات و نوسانات خلقی در این شرایط را جدی بگیرد.

زمان به دنیا آمدن نوزاد یکی از زمان هایی است که تغییرات فیزیولوژیکی و روانی زیادی برای مادر ایجاد می شود. برای مادرانی که این تغییرات را تجربه می کنند، صحبت کردن در مورد احساسات و  چالش هایی که دارند بهترین روش برای مبارزه با افسردگی خواهد بود.

باید زنانی که با این شرایط دست و پنجه نرم می کنند خیلی زود شناسایی و درمان شوند اما  اغلب مشکل به خاطر عدم شناسایی آن باقی می ماند. شناسایی زنانی که در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند و مداخلات درمانی در مراحل اولیه، جزو اولین گام های موجود برای مبارزه با این بیماری است.

خوشبختانه روش های طبیعی و امنی برای کاهش نشانه های افسردگی و تسکین استرس وجود دارد و به مادران کمک می کند حس و حال بهتری داشته باشند.نشانه های افسردگی پس از زایمان:

با اینکه تقریبا سه چهارم از مادرانی که فرزند آن ها تازه به دنیا آمده است، چنین افسردگی را 4 الی 5 روز پس از زایمان تجربه می کنند اما برخی از مادران شرایط دشوارتری دارند.

مادرانی که افسردگی خفیفی را تجربه می کنند اغلب نشانه های افسردگی پس از زایمان همچون بی تابی، تحریک پذیری و اضطراب را خواهند داشت. در این شرایط چنین احساساتی 14 روز پس از زایمان از بین می رود.

اما زمانی که این نوسانات خلقی بیش از 2 هفته طول بکشد، می تواند نشانه افسردگی پس از زایمان باشد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، این نوع افسردگی بیش از 15 درصد مادران را تحت تاثیر خود قرار می دهدافسردگی پس از زایمان معمولا در عرض 4 هفته پس از زایمان دیده می شود و به احتمال زیاد 30 هفته طول می کشد.

نشانه های این نوع افسردگی در برگیرنده موارد زیر است:

§  گریه کردن

§  بی خوابی

§  خلق و خوی افسرده

§  خستگی

§  اضطراب

§  تمرکز ضعیف

معیارهای تشخیصی برای دوره های افسردگی شدید، در دوره های بعد از زایمان در مقایسه با سایر دوره های افسردگی تفاوتی نخواهد داشت.

برای اینکه فرد به عنوان افسرده در نظر گرفته شود  باید حداقل دو هفته مداوم نشانه های خلق و خوی ضعیف را تجربه نماید و چهار مورد از مسائل زیر را داشته باشد:

§  اشتهای کاهش یافته یا افزایش یافته

§  مشکلات خواب

§  آشفتگی روانی

§  احساس خستگی مداوم

§  احساس بی ارزش بودن

§  تمرکز ضعیف و افکار خودکشی

اگر نشانه ها در عرض 4 هفته اول پس از زایمان بروز کند ممکن است مادر با افسردگی تشخیص داده شود اما برخی از مطالعات نشان می دهد دوره های افسردگی در زنان بیشتر در سه ماهه اول پس از زایمان رایج است.

علاوه بر این، آسیب پذیری افزایش یافته در برابر بیماری های روحی یا اختلالات روانی ممکن است برای یک سال یا حتی بیشتر ادامه داشته باشد.

علل بروز افسردگی پس از زایمان:

 مطالعات بر روی علل افسردگی پس از زایمان تمرکز کرده اند. این علل در برگیرنده نوسانات هورمونی، آسیب پذیری بیولوژیکی و  استرس دهنده های روانی است اما علل اصلی آن هنوز مشخص نیست.

برخی از استرس دهنده های روانی ممکن است بر روی توسعه این افسردگی نقش داشته باشد.

مطالعات اخیر نشان می دهد اکثریت قریب به اتفاق فاکتورهایی که در این شرایط نقش دارند اجتماعی هستند.

توسعه افسردگی پس از زایمان در زنانی که سابقه افسردگی یا بیماری های این چنینی داشته اند بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی پس از زایمان قرار دارند.

افسردگی پس از زایمان باعث می شود افراد مشکلاتی زیادی را تجربه کنند. زمانی که مادر در مورد نقش خود راضی نباشد و نتواند حس خوبی با نوزاد داشته باشد یا اینکه توانایی انجام مسئولیت های خود به عنوان یک مادر را نداشته باشد، حس خوبی به خود نخواهد داشت. همین امر باعث ایجاد حس جدایی از جمع، حس گناه، بی فایده بودن و ناامیدی می شود که چنین احساساتی با عنوان وضعیت افسردگی شناخته خواهد شد.

از آنجایی که افسردگی پس از زایمان به عنوان طیفی از افسردگی شدیدتر دیده می شود، محققان توصیه می کنند زنانی که فاکتورهای خطر بالایی دارند حتما نشانه های موجود را بررسی کنند. ممکن است هیچ فاکتور بیولوژیکی برای این دوره از افسردگی وجود نداشته باشد اما فرایند بارداری و تولد نوزاد زندگی استرس زایی برای فرد ایجاد می کند که می تواند آن ها را مستعد بروز افسردگی نماید.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد پزشکان از یک چک لیست برای شناسایی زنانی که در معرض خطر توسعه افسردگی پس از زایمان قرار دارند استفاده می کنند.

نشانگرهای زیر برای این شرایط باید مدنظر قرار گیرد:

§  افسردگی در مادر: افسردگی در طول بارداری است که در هر ماهی از بارداری ممکن است رخ دهد.

§  استرس مراقبت از کودک: استرس مرتبط با مراقبت از نوزاد تازه به دنبا آمده است که می تواند فرد را درگیر خود سازد.

§  پشتیبانی و حمایت: اینکه فرد احساس کند کسی از او حمایت نمی کند بسیار ازاردهنده استاین پشتیبانی شاملپشتیبانی اجتماعی، احساسی و کمک در کارهای خانه است.

§  استرس های زندگی: یک زندگی پراسترس و رویدادهای استرس زا در طول بارداری و پس از زایمان می تواند به افسردگی منجر شود.

§  اضطراب پیش از تولد نوزاد: حس ناراحتی در مورد یک تهدید غیر خاص و مبهم.

§  نارضایتی از ازدواج: سطح خوشحالی و رضایت از همسر می تواند بر روی رفتار مادر اثر بگذارد.

§  سابقه افسردگی قبلی: زنانی که قبلا سابقه افسردگی شدید را داشته اند.

مرور مطالعات منتشر شده نشان می دهد زنانی که افسردگی پس از زایمان دارند بیشتر از سایر افراد در معرض سیگار کشیدن، مصرف الکل یا سوء مصرف مواد مخدر قرار دارند و بیشتر از سایر افراد در سوء استفاده جنسی، احساسی و فیزیکی قرار می گیرند.

حس آسیب رساندن به خود یا خودکشی نشانه افسردگی پس از زایمان است. گزارش های اخیر بر روی سلامت زنان نشان می دهد آسیب به خود دومین علت مرگ و میر در کشورهایی با درآمد بالاست و خودکشی هنوز هم جزو علت های اصلی مرگ در کشورهایی با درآمد اندک یا متوسط محسوب می شود. افکار تهاجمی و آسیب به کودک نیز در مراحل اولیه پس از زایمان شایع است اما این افکار در زنانی که افسردگی پس از زایمان دارند بیشتر دیده می شود.

نتیجه گیری:

§  افسردگی پس از زایمان حدود 15 درصد از مادران را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

§  این افسردگی معمولا بین چهار هفته پس از تولد نوزاد بروز می کند و می تواند 30 هفته طول بکشد.

§  نشانه های این نوع افسردگی در برگیرنده بی خوابی، گریه کردن، تمرکز ضعیف، خستگی، نوسانات خلقی و اضطراب است.

§  زنانی که سابقه افسردگی داشتند بیشتر در معرض توسعه این نوع افسردگی قرار دارند. سایر فاکتورهای خطر در برگیرنده نبود پشتیبانی، نارضایتی از ازدواج، استرس مراقبت از کودک، استرس زندگی و افسردگی است.

§  افسردگی پس از زایمان تاثیر منفی بر روی کودک دارد و می تواند در توسعه شناختی و رفتاری او مشکلاتی ایجاد کند.

§  درمان های معمول برای این بیماری در برگیرنده روان درمانی، داروهای ضد افسردگی و هورمون درمانی است.

§  درمان های طبیعی برای افسردگی در برگیرنده استفاده از امگا 3، طب سوزنی، تمرین ورزشی و یادگیری است.

§  دانستن فاکتورهای خطر و نشانه های افسردگی پس از زایمان قبل از تولد نوزاد در کمک به مادران برای آماده کردن خود از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

منبع: علل افسردگی پس از زایمان